Weksel

zastosowanie weksla

doradztwo wekslowe

 

Spółka cicha

 

kiedy ją zastosować

zalety spółki cichej

usługi związane z

  taką spółką

 
Spółki 

 

zakładanie spółek

spółka cywilna

spółka jawna

spółka komandytowa

spółka z o.o.

przekształcanie

  spółek

 
Zabezpieczanie transakcji finansowych

 

hipoteka

zastaw

poręczenie cywilne

poręczenie wekslowe

przewłaszczenie

przelew (cesja)

przystąpienie do

  długu

gwarancja

  bankowa

akredytywa

 inkaso

 
Analiza umów

 

oferta usług

 

Inne usługi

"odwołalna darowizna"

ochrona majątku 

konkubenci -

  zabezpieczenie

niezapłacone faktury

   a koszty

 

Dobre strony - polecam

weksel.pl

remitent.pl

animatek.w.interia.pl

 

 

 

 

 

"Jak bezpiecznie przekazać majątek, tak by nie stracić nad nim kontroli?"

! ku przestrodze !


 

Przeraża mnie co chwila jak człowiek sam potrafi sobie szkodzić …

Wiele razy rozmawiając z moim klientem, dowiaduje się, że miał on wspaniałą i bardzo korzystną dla siebie sytuację, i nagle sam, w sposób nieodwracalny wszystko zepsuł. Miał sytuację, w której czuł się bardzo komfortowo, i nagle swoim świadomym działaniem, a nie przypadkiem, czy nie wiedząc co robi, zupełnie niezgodnie z logiką pozbawił się wszystkich swoich praw.

Wydawać by się mogło, że takie działanie jest absurdem. I rzeczywiście takie działanie absurdem jest. Jednak mimo to często do niego dochodzi.

Zapytasz pewnie zaraz o jakich to absurdalnych działaniach piszę?

Szybko Ci odpowiem, przy czym odpowiedź ta może Cię zdziwić.

Najczęściej chodzi tu o darowiznę, odrzucenie spadku, dożywocie, przepisanie majątku na małżonka lub inną osobę bliską!

Zawsze wyzbywając się naszego majątku robimy to w określonym celu. A ten cel zazwyczaj nie jest później realizowany. Nasz cel nie jest realizowany z bardzo prostej przyczyny. Najczęściej realizacja celu ma być dokonana przez inne osoby, podczas gdy my możemy tylko biernie czekać aż ta inna osoba zrobi to co od niej oczekujemy, i co wcześniej wspólnie razem ustaliliśmy.

Jeśli już pozbędziemy się argumentów w postaci naszego majątku, to potem możemy tylko oczekiwać i prosić, a potem błagać i na końcu płakać. A to i tak na nic się nie zdaje. Prawda ta sprawdza się prawie zawsze, w 99 % przypadków.

Zobacz co o tym kursie myślą inni

darmowy kurs e-mailowy

7 dobrych rad - Jak nie "sparzyć się" w biznesie?

W kursie tym otrzymasz praktyczne informacje niezbędne dla biznesmena, który chce z powodzeniem prowadzić swoją firmę.

E-mail:
Imię:     
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Zapisało się już 2449 osób

Weźmy np. darowiznę. Często jest tak, że rodzice są właścicielami jakiegoś majątku. Rodzice mają dzieci. Pewnego dnia pojawia się pomysł, żeby rodzice przekazali ten majątek na rzecz dziecka. Przekazanie majątku zazwyczaj się odbywa w formie umowy darowizny. Pomysł niby jest naturalny i oczywisty, bo nie ma w tym nic dziwnego, że rodzice przekazują majątek dzieciom. Bo przecież i tak, majątek ten po śmierci rodziców ich dzieci odziedziczą. Rodzice kierując się tym prostym i niby logicznym rozumowaniem dokonują takiej darowizny swojego majątku na rzecz dziecka.

Niestety tak to już jest na tym świecie, że najczęściej człowiek nie docenia tego co dostał za darmo. Bardzo łatwo taki otrzymany za darmo majątek np. roztrwonić, działając na zasadzie „łatwo przyszło, łatwo poszło” przez co realizacja ustalonych wcześniej celów staje się niemożliwa.

Jeszcze częściej zdarza się obdarowanemu zapomnieć o zwykłej i oczywistej wdzięczności względem darczyńcy, nawet jeśli jest on rodzicem obdarowanego. Jakie są przyczyny tych zjawisk, to nie będę się w tym miejscu rozpisywał. Natomiast każdy, kto ma większe doświadczenie życiowe, zgodzi się ze mną, że takie sytuacje bardzo często mają miejsce. Tak samo jest z umową dożywocia.

W praktyce, po dokonaniu darowizny taki rodzic traci jakikolwiek wpływ na dalszy bieg spraw. Niech tylko obdarowany okaże się niewdzięczny, to zaraz po otrzymaniu darowizny obdarowany zacznie traktować rodzica jak „piąte koło u wozu”. Bardzo często ma też miejsce taka sytuacja, że rodzice mają kilkoro dzieci, a majątek przekazują tylko jednemu z nich, nawet za przyzwoleniem pozostałych potomków, bo ustala się że obdarowany „dochowa” rodziców. Jeśli jednak ten obdarowany nie będzie się wywiązywał z opieki nad rodzicami, to Ci nie mają już w praktyce żadnego wpływu na poprawę swojej sytuacji. Gdy zwracają się o pomoc do pozostałych dzieci, to te często jej odmawiają, uważając że pomagać powinien ten, który dostał majątek. Koło się zamyka. Powstaje więc sytuacja, w której rodzic, mimo że ma wiele dzieci, to jednak nie ma nikogo, kto by się nim zaopiekował lub też przynajmniej życzliwie kontaktował. To bardzo przykra sytuacja, jednak bardzo często tak się właśnie dzieje.

Moim zadaniem jest więc uświadomić Tobie, że tak się dzieje, lub że tak może się dziać, gdy dokonasz darowizny na rzecz osoby bliskiej lub jakiejkolwiek innej, i nie zabezpieczysz się na okoliczność takich negatywnych zachowań obdarowanych. Musisz zatem mając świadomość wyżej opisanych zjawisk, i zawsze dbać o swoje zabezpieczenie, na wypadek gdyby sprawy źle zaczęły się toczyć.

Zapytasz pewnie, a jak się zabezpieczyć?

Każda sytuacja jest inna, więc nie ma jednej odpowiedzi. Jednak zawsze takie zabezpieczenie jest możliwe. Zapytaj o to dobrego prawnika.

A najlepiej skontaktuj się ze mną (e-mail: biuro@zdg.pl lub tel. 608 401 322). Ja doradzę Ci co należy zrobić, żeby bezpiecznie darować majątek i nie bać się o swoją przyszłość.

Podobnie wyglądają sprawy w przypadku odrzucenia spadku, które jest dokonywane tylko po to, żeby ułatwić i przyspieszyć dziedziczenie po spadkodawcy jakiegoś określonego majątku. Wtedy to często spadkobiercy wspólnie ustalają np. że jeden ze spadkobierców odrzuci spadek, po to tylko żeby całość spadku mógł nabyć drugi spadkobierca, a potem ten drugi spadkobierca dokona spłaty tego pierwszego, lub rozliczy się z nim w jakiś inny sposób. Niestety jak znowu pokazuje praktyka, do takich rozliczeń najczęściej nie dochodzi. W takiej sytuacji spadkobierca, który odrzucił spadek nic już nie może zrobić, żeby otrzymać to co by mu się należało gdyby spadku nie odrzucił.

Trzeba więc wiedzieć, że w przypadku takich ustaleń, jeśli odrzuca się spadek oczekując rozliczenia się z drugim spadkobiercą, to koniecznie trzeba się zabezpieczyć. Bo spadkobierca, który nabędzie cały spadek dzięki temu że Ty swoją część spadku odrzuciłeś, bardzo często nie jest już później zainteresowany wcześniejszymi ustaleniami i nie będzie chciał Cię spłacić.

Zapytasz jak to możliwe w rodzinie? Otóż możliwe. Rodzina jest przereklamowana. Pieniądze są zawsze ważniejsze. Szczególnie gdy Twój brat czy siostra ma już swoją rodzinę. Pamiętaj o tym.

Tak samo trzeba się zabezpieczać, gdy z jakiś powodów przekazuje się majątek na małżonka czy inną bliską osobę.

Pamiętaj o podstawowej zasadzie:

Nigdy nie przekazuj majątku, bez jednoczesnego zabezpieczenia swoich praw.

Taka sama zasada obowiązuje we wspólnych biznesach.

Dlatego zawsze musimy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno wyzbyć się majątku nie uzyskując nic w zamian. A więc żadnych darowizn, żadnego zrzekania się spadków na rzecz pozostałej rodziny, żadnego przepisywania majątku na małżonka, żadnego dożywocia, w sytuacji gdy wyzbywamy się majątku nie zabezpieczając się lub nie otrzymując jakiejś realnej korzyści w zamian.
 

Autor:

Marek Zwoliński - radca prawny, właściciel serwisu internetowego www.zdg.pl .

 

 


 

wróć do początku strony

 

 

 


"Weksel dla pracodawcy - czyli jak mieć pożytek z weksla pracownika" - cena 97 zł - więcej


"Jak bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie" - cena 97 zł - więcej


"Bezpieczna spółka cywilna" cena 97 zł - więcej


"Weksel a pożyczka" - czyli wykorzystanie weksla w sytuacjach pożyczkowych - cena 97 zł - więcej


"Weksel in blanco - jak prawidłowo go wypełnić gdy zajdzie taka potrzeba" - cena 97 zł - więcej


"Weksel pracownika - czyli bezpieczne podpisywanie weksli in blanco przez pracowników" - cena 47 zł - więcej


"Weksel a licencja na  transport drogowy" - cena 97 zł - więcej


"Wzory pism -  dochodzenie należności przed sądem" - cena 27 zł - więcej


"Jak odzyskać  pieniądze w sądzie" -  cena 27 zł - więcej


 

"Jak nie odziedziczyć długów" - cena 47 zł - więcej

 


 

 

 

 

Darmowe   Strona główna   Regulamin   Płatność   Nota prawna   Polityka prywatności   Prawa autorskie

O firmie   Kontakt   Poleć serwis znajomemu

Copyrights © 2004 - 2016 Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

 

Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

biuro@zdg.pl  

ul. Jana Kilińskiego 17, 07 - 410 Ostrołęka

tel. 608 401 322, tel./fax. (29) 764 95 53

NIP: 585-137-05-50    REGON: 551299021