Tel. 608 401 322, e-mail: biuro@zdg.pl


Rozwiązania których szukasz

Strona główna Artykuły Płatność O firmie Nota prawna Kontakt
 
 
Oferta usług
 
Weksel:
sprawy sądowe
zastosowanie weksla
 
Sprawy cywilne:
Sprawy o zapłatę
Przedawnienie
Odszkodowania
Egzekucja komornicza
Spadki
Darowizna/Dożywocie
 
Kredyty frankowe
 
Sprawy małżeńskie:
Rozwód
Podział majątku małżonków
Odpowiedzialność za długi małżonków
Intercyzy
 
Nieruchomości:
Zasiedzenie
Rozgraniczenie
Podział współwłasności
Służebność przesyłu
Droga konieczna
Księgi wieczyste
 
Sprawy karne:
Obrona
Reprezentacja
Dozór elektroniczny
 
Spółki
Spółka cicha
Przekształcanie spółek
 
Ochrona majątku
dla Kapitału
dla Przedsiębiorcy
dla Wspólnika
Konkubenci
Darczyńcy
 
Opinie prawne
 
 
 
 

 

Co trzeba wiedzieć o wekslach?

co trzeba wiedzieć o wekslach

Autor artykułu: radca prawny Marek Zwoliński

Z wekslami spotykamy się często, m.in. prowadząc działalność gospodarczą, w sytuacjach związanych z pożyczkami i kredytami oraz przy okazji zawierania wszelkich umów związanych z pracą.

Zobowiązanie wekslowe jest poważnym zobowiązaniem. Mimo to, często daje się zauważyć, że weksle podpisujemy z dużą beztroską. Dzieje się tak zapewne dlatego, że wielu z nas tak naprawdę nie wie co to jest weksel i jakie są konsekwencje związane ze złożeniem na nim podpisu.

Poniżej w dużym skrócie i nie wdając się w rozważania teoretyczne przedstawiam Państwu najistotniejsze informacje, niezbędne dla podpisujących weksle. Więcej informacji o wekslach można znaleźć tutaj - weksel.

Weksel jest papierem wartościowym, z którym jest związane określone uprawnienie oraz określony obowiązek.

Generalnie weksle dzielą się na dwa rodzaje, tzn. na weksle własne i na weksle trasowane. W obrocie występują jeszcze weksle in blanco. Wekslami in blanco mogą być zarówno weksle własne jak i trasowane. Najczęściej w obrocie gospodarczym stykamy się z wekslami własnymi in blanco. Weksel in blanco - więcej na jego temat znajdziesz tutaj.

Weksel własny - to dokument, w którym wystawca (czyli dłużnik wekslowy) zobowiązuje się bezwarunkowo do zapłacenia sumy wekslowej na rzecz lub na zlecenie remitenta (czyli wierzyciela wekslowego).

Weksel trasowany - to dokument, w którym wystawca weksla poleca drugiej osobie (zwanej trasatem) zapłacić sumę wekslową na rzecz lub na zlecenie osoby trzeciej (remitenta), zgodnie z treścią weksla.

Weksel in blanco - jest to weksel świadomie do końca nie wypełniony. Najprostszy weksel in blanco zaopatrzony jest tylko w podpis wystawcy, złożony w celu zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Podpisując weksel musimy wiedzieć, że:

1. Na skutek złożenia przez nas podpisu na danym wekslu powstaje nasze zobowiązanie wekslowe. W zobowiązaniu tym, to My jesteśmy dłużnikami i w określonych okolicznościach będziemy musieli za ten weksel zapłacić. Musimy zdawać sobie z tego sprawę. Raz złożonego podpisu, najczęściej nie da się już odwołać.

2. Złożenie podpisu na wekslu wywołuje określone skutki. Dlatego zawsze trzeba się zastanowić, jakie te skutki będą w naszym konkretnym przypadku.

3. Po podpisaniu przez nas weksla in blanco powstaje zobowiązanie wekslowe, które jednak w chwili składania naszego podpisu nie ma jeszcze ostatecznego kształtu. Dlatego musimy upewnić się, że później zobowiązanie te nie przybierze kształtu zupełnie przez nas nieoczekiwanego. Jeśli nie zabezpieczymy się w odpowiedni sposób, to właśnie tak może się stać. Możemy to osiągnąć poprzez podpisywanie jednocześnie przy wręczaniu weksla in blanco deklaracji wekslowej, zawierającej odpowiednie postanowienia oraz przez wypełnianie weksla odpowiednimi treściami. 

Dobre rady dotyczące wykorzystania weksla

 
weksel a pożyczka  weksel in blanco 

4. Podpisując weksel zawsze musimy się liczyć z tym, że być może będziemy musieli za niego zapłacić. Dotyczy to szczególnie poręczycieli wekslowych. Nie jest bowiem tak, że podpiszemy weksel i możemy o tym zapomnieć. Wierzyciel nam o tym przypomni domagając się od nas zapłaty. Dlatego podpisując weksel uwzględniajmy nasze możliwości finansowe. W razie problemów powinnyśmy mieć możliwość zapłacenia za ten weksel, bez doprowadzania się do bankructwa.

5. Podpisując weksel jako poręczyciele wekslowi stajemy się dłużnikami wekslowymi. Jeżeli główny dłużnik wekslowy nie zapłaci za weksel, to zapłacić będziemy musieli My. Dlatego starajmy się nie podpisywać weksli znajomym i rodzinie tylko dlatego, że są znajomymi i rodziną. W razie problemów więzi te bardzo łatwo się stracą na znaczeniu i My, jako poręczyciele wekslowi zostaniemy z "cudzym" długiem do zapłacenia. Dodatkowo bez rodziny i znajomych. Nie warto w ten sposób psuć sobie życia rodzinnego i towarzyskiego.

6. Zadbajmy o zwrot dokumentu weksla po jego zapłaceniu oraz gdy nie było potrzeby korzystania z niego. Niech nikt nie korzysta z weksla z naszym podpisem bez naszego wyraźnego upoważnienia.

7. Powinnyśmy mieć świadomość komu i w jakich okolicznościach wręczyliśmy weksle z naszym podpisem. Nie może być tak, że zapomnimy komu i ile wręczyliśmy weksli.

8. Jako zobowiązani z weksla odpowiadamy za jego zapłatę całym naszym majątkiem osobistym.

Wierzę, że uświadomiłem Państwu, że musimy szczególną uwagę przykładać do składania naszych podpisów na wekslach. Jeżeli będą to Państwo robić beztrosko i bez zastanowienia, to mogą się Państwo narazić się na duże problemy.

Przedstawiając Państwu powyższe informacje, nie chcę jednak powiedzieć, że powinniśmy wystrzegać się korzystania z weksli. Wręcz przeciwnie. Weksel to narzędzie bardzo pożyteczne, dzięki któremu możemy osiągnąć wiele korzyści. Żeby jednak tak się stało, musimy znać zasady dotyczące weksli. Musimy być świadomymi uczestnikami obrotu gospodarczego.

Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą dotyczącą weksli oraz do kontaktu w sprawie konkretnego zapytania.
radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 

 

Zamierzasz dochodzić zapłaty weksla?

Jeśli chcesz zrobić to skutecznie, to najpierw skontaktuj się ze mną!

ZADZWOŃ

tel. 608 401 322

 

 

wróć do początku strony

 

Strona główna   Regulamin   Płatność   Nota prawna   Polityka prywatności   Prawa autorskie

O firmie   Kontakt   Poleć serwis znajomemu

Copyrights © 2004 - 2024 Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

 

Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

biuro@zdg.pl  

ul. Mazowiecka 1E, 07 - 410 Ostrołęka

tel. 608 401 322, tel./fax. (29) 764 28 82