Tel. 608 401 322, e-mail: biuro@zdg.pl

Strona główna Artykuły Płatność O firmie Nota prawna Kontakt
 
 
Oferta usług
 
Weksel:
sprawy sądowe
zastosowanie weksla
 
Sprawy cywilne:
Sprawy o zapłatę
Przedawnienie
Odszkodowania
Egzekucja komornicza
Spadki
Darowizna/Dożywocie
 
Kredyty frankowe
 
Sprawy małżeńskie:
Rozwód
Podział majątku małżonków
Odpowiedzialność za długi małżonków
Intercyzy
 
Nieruchomości:
Zasiedzenie
Rozgraniczenie
Podział współwłasności
Służebność przesyłu
Droga konieczna
Księgi wieczyste
 
Sprawy karne:
Obrona
Reprezentacja
Dozór elektroniczny
 
Spółki
Spółka cicha
Przekształcanie spółek
 
Ochrona majątku
dla Kapitału
dla Przedsiębiorcy
dla Wspólnika
Konkubenci
Darczyńcy
 
Opinie prawne
 
 
 
 

JAK NIE ODZIEDZICZYĆ DŁUGÓW


"Jak nie odziedziczyć długów" -
radca prawny Marek Zwoliński


Forma: praktyczny poradnik w formie elektronicznej (plik w formacie PDF - ebook)

zamawiam

długi spadkowe - jak się przed nimi ustrzec 




Spadek, który sprowadza Cię na ziemię!

 

Wyobraź sobie taką sytuację ...

 

Masz rodzinę. Żonę lub męża i dzieci. To cały Twój świat, na którym bardzo Ci zależy. Zrobisz wszystko co w Twojej mocy, żeby zapewnić rodzinie opiekę, bezpieczeństwo, utrzymanie i rozwój. Twoje dzieci na to zasłużyły, i Ty chcesz im to zapewnić. Podejmujesz wszelkie starania żeby zabezpieczyć Was finansowo i uchronić przed niepewnością dnia codziennego. Wszelkie ryzyka chcesz przewidzieć, i od razu się przed nimi zabezpieczyć. Dlatego ciężko i mądrze pracujesz na etacie lub w swoim biznesie. Ta praca i Twoje starania zaczynają w końcu przynosić efekty. Nabierasz doświadczenia i pewności siebie. Ty i Twoja firma zdobywacie już odpowiednią renomę i pozycję. Zaczynasz czuć że jest po prostu dobrze, spokojnie, bo panujesz nad sytuacją.

 

W takim dobrym nastroju siedzisz sobie spokojnie w domu z rodziną. Właśnie macie zasiadać do posiłku. Nagle ktoś dzwoni. Może być to dzwonek do drzwi, słyszysz dźwięk domofonu lub może to być też telefon.

 

Otwierasz drzwi lub podnosisz telefon i słyszysz że ktoś pyta Cię o Twoje imię i nazwisko, a potem mówi: "Proszę Pana, jako spadkobierca (i tu wymienia jakieś imię i nazwisko kogoś, kogo może nawet nie znałeś, albo może i znałeś, ale uważałeś że nic Cię z tą osobą nie łączy) musi nam Pan zapłacić wysoką kwotę pieniędzy (tu wyobraź sobie kwotę, która psuje wszystkie Twoje plany życiowe). Sprawa o zapłatę tych pieniędzy była już w sądzie. Pana spadkodawca przegrał sprawę, a skoro zmarł i nie zdążył zapłacić pieniędzy zasądzonych w wyroku, to Pan musi zapłacić jego dług."

 

To nie będzie łatwe. Ale gdy po takiej wiadomości dojdziesz do siebie, to już wiesz że czar dotychczasowego życia prysnął. Jeśli nawet było dobrze, i miałeś trochę spokoju, to ten czas już się skończył.  

 

Trzeba zacząć działać, żeby powyższa wizja nie stała się rzeczywistością.

Spadek to nie tylko korzyści

 

Myśląc o spadku najczęściej wyobrażasz sobie jakiś konkretny majątek, który po śmierci spadkodawcy staje sie własnością spadkobiercy. Ale to tylko pół prawdy.

 

 Niestety w skład spadku oprócz majątku i praw majątkowych spadkodawcy, wchodzą także długi spadkodawcy.  

Spadkobierca dziedziczy więc i majątek i długi spadkodawcy

 

Od 18 października 2015r. spadkobierca który w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy nie złoży oświadczenia o przyjęciu spadku wprost lub o odrzuceniu spadku, to jest traktowany jakby przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Teoretycznie jest to dobra zmiana w stosunku do poprzedniego stanu, kiedy to spadkobierca wskutek braku jakiegokolwiek oświadczenia w ciągu 6 miesięcy po śmierci spadkodawcy nabywał spadek wprost, a więc z pełną osobistą odpowiedzialnością za wszystkie długi spadkodawcy.

 

Teoretycznie nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza wiąże się z ograniczeniem odpowiedzialności spadkobiercy za zobowiązania i długi zmarłego spadkodawcy do wartości otrzymanego w spadku majątku. Czyli teoretycznie spadkobierca który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza nie zapłaci za długi spadkodawcy więcej niż sam od niego otrzymał.

 

Ale w życiu od teorii zawsze ważniejsza jest praktyka.

 

A praktyka jest taka, iż przyjmujący spadek z dobrodziejstwem inwentarza nadal również nabywa spadek z wszystkimi długami, z tym tylko zastrzeżeniem, że odpowiedzialność za te długi może być ograniczona do wysokości stanu czynnego spadku (pojęcie jednak ustawowo nie zdefiniowane, a więc niejasne) o ile sporządzono wykaz albo spis inwentarza spadku, w których ten stan czynny spadku i jego wartość zostaną określone.

 

Pewnie czytasz i nie rozumiesz o co chodzi. No właśnie. Ale to nie dlatego, że ja pokrętnie tę kwestię opisuję. Nie rozumiesz - bo ta kwestia po prostu jest  skomplikowana.

 

Zasadą jest sporządzanie wykazu inwentarza lub spisu inwentarza dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierców. Więc nabywając spadek z dobrodziejstwem inwentarza tylko teoretycznie i to potencjalnie, jest się w lepszej sytuacji, niż gdyby nabyło się spadek wprost.  

 

Inna sprawa, że ustalenie składu inwentarza spadkowego jest samo w sobie bardzo trudne i nigdy nie ma pewności czy skład spadku nie będzie inny, niż ustalony w wykazie inwentarza lub w spisie inwentarza.

 

Dopóki więc wykaz inwentarza lub spis inwentarza nie będzie skutecznie sporządzony, to spadkobierca nabywający spadek (nawet z automatu po 18 października 2015r.) z dobrodziejstwem inwentarza odpowiada za długi spadkowe nie tylko majątkiem nabytym w spadku, ale co najważniejsze - również całym swoim majątkiem osobistym.

 

Sporządzenie wykazu lub spisu inwentarza nie jest łatwe. Powiem nawet więcej. Jest bardzo trudne, jeśli nie zna się dobrze spadkodawcy lub nie posiada się wiedzy o jego zobowiązaniach. A takie braki wiedzy są powszechne szczególnie w rozbitych rodzinach, gdy dzieci nie mają wiedzy o rodzicach, z którymi nie są w dobrych relacjach.

 

Wykaz inwentarza czy spis inwentarza polega na ustaleniu relacji pomiędzy aktywami i pasywami spadku.

 

Wykaz inwentarza mogą sporządzić spadkobiercy. Jest to dokument prywatny, który mogą zakwestionować np. wierzyciele spadkodawcy. Wtedy koniecznym staje się sporządzenie spisu inwentarza, który już jest dokumentem urzędowym, ponieważ sporządza go komornik. Istotne jest przy tym, że sporządzenie spisu inwentarza przez komornika jest odpłatne. W praktyce wynagrodzenie komornika za sporządzenie spisu inwentarza uzależnione jest od ilości pracy komornika. Wynagrodzenie takie w przypadku złożonych i skomplikowanych spadków, gdy z reguły trzeba korzystać z  usług rzeczoznawców majątkowych (którzy muszą wycenić składniki majątku wchodzącego w skład spadku), wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, ale może też być dużo dużo wyższe.

Nie zdając sobie sprawy z powyższych faktów, bardzo łatwo popełnić błąd.

 

Bardzo często dzieje się bowiem tak, że gdy nie spodziewasz się po zmarłej osobie otrzymać niczego w spadku, to nie interesujesz się żadnymi sprawami związanymi ze spadkiem. Majątku wtedy i tak nie odziedziczysz, to racja, ale bardzo często odziedziczysz długi.

 

Czeka Cię wtedy niemiłe zaskoczenie, gdy nagle dowiadujesz się, że musisz spłacać długi spadkodawcy, który nie pozostawił Ci żadnego majątku.

 

Gdy jesteś synem, córką, mężem, żoną, bratem, siostrą, ojcem lub matką albo też innym spadkobiercą osoby która ma długi, musisz mieć świadomość, że po jej śmierci możesz odziedziczyć jej długi.

 

Jeśli taka osoba już zmarła, to musisz się pośpieszyć i zacząć działać już dziś. Masz bardzo mało czasu od śmierci spadkodawcy, żeby ustrzec się przed odziedziczeniem długów.

 

Czy dziedziczenia długów można uniknąć? Oczywiście że można. Nie tylko można, ale gdy się pilnuje swoich interesów to nawet trzeba.

 

Pilnując swoich interesów musisz zadbać o to, żeby nie dziedziczyć i nie spłacać długów spadkodawcy. Tym bardziej, gdy jest to takie proste. Wystarczy zamówić poradnik pt. "Jak nie odziedziczyć długów", w którym bardzo jasno opisane jest co należy zrobić, żeby nie musieć spłacać długów spadkodawcy.

 

Śmierć bliskiej osoby sama w sobie jest bardzo przykra. Spraw żeby do tych przykrości nie doszła jeszcze konieczność spłacania długów spadkodawcy.

 

Nie spłacaj cudzych długów.

 

Zapytasz jak to zrobić? Już wyjaśniam.

 

Jeśli wiesz lub choćby podejrzewasz, że w skład spadku po Twoim spadkodawcy wchodzą długi o większej wartości niż wartość odziedziczonego majątku, to rozważ złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Pamiętaj że masz na to tylko 6 miesięcy od dnia w którym dowiedziałeś się o tytule powołania Cię do spadkobrania. W praktyce jest to dzień śmierci spadkodawcy lub dzień w którym  dowiedziałeś się o testamencie lub dzień w którym inny spadkobierca odrzucił spadek i spadek przeszedł na Ciebie.

Ale uwaga

Odrzucisz spadek to przechodzi on na Twoich spadkobierców

- więc zadbaj o Twoje dzieci!

 

Jeśli odrzucisz spadek, a masz dzieci, to pamiętaj że automatycznie one staną się spadkobiercą i nabędą spadek. Zadbaj więc także żeby one też odrzuciły spadek. A jeśli są małoletnie, to jako ich przedstawiciel ustawowy - zrób to za nie.

 

W poradniku pt. "Jak nie odziedziczyć długów" opisane jest co i jak powinieneś zrobić, żeby nie odziedziczyć długów spadkowych oraz żeby długów spadkowych nie odziedziczyły Twoje dzieci.

 

Nie marnuj swojego życia i zdrowia na spłacanie cudzych długów.

 

Zadbaj o swoje interesy, kliknij i zamów ten poradnik. 

 

 

W przypadku nagłego spadkobrania najgorsza jest niepewność co do tego, czy w skład spadku wchodzą długi, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Właściwie to nigdy tego nie wiesz na 100%. Można tylko z większym lub z mniejszym prawdopodobieństwem to prognozować.

Przy czym aktywa są łatwiej "namierzalne" i policzalne.

Z długami już jest dużo gorzej i trudniej.

No bo jak ustalisz, zanim jeszcze uzyskasz stwierdzenie o nabycia spadku po danym spadkodawcy, czy w danym banku spadkodawca zaciągnął kredyt czy wziął pożyczkę, a w innym tego nie zrobił? Jak ustalisz, czy u kolegi czy znajomego, których nawet możesz nie znać, spadkodawca zaciągnął jakieś zobowiązania finansowe? Nie jest to łatwe, a czasem jest to wręcz niewykonalne.

Jeśli więc namierzony majątek spadkodawcy, nie przedstawia jakiejś zachęcającej wartości i jednocześnie istnieje realne ryzyko, że spadkobierca zaciągał jakieś zobowiązania z których ma długi, to wydaje się że lepiej będzie po prostu odrzucić spadek po tym spadkodawcy i mieć po prostu "święty spokój".

Jak to konkretnie zrobić, tego dowiesz się z poradnika pt. "Jak nie odziedziczyć długów". 

  

Jeśli wiesz że w skład spadku na 100% nie wchodzą długi większe niż aktywa spadkowe, to ten poradnik nie jest dla Ciebie.

Ale we wszystkich pozostałych przypadkach, gdy są wątpliwości że długi mogą być większe niż aktywa spadkowe, to powinieneś zamówić ten poradnik.

Poradnik pt. "Jak nie odziedziczyć długów" i zawartą w nim praktyczną wiedzę uzyskasz za cenę mniejszą niż wynosi cena najprostszej porady prawnej w tej kwestii.

 

Z tego co wiem, to w internecie nie ma takiego poradnika, w którym na dodatek zawarte są odpowiednie wzory pism do wzorowania się na nich.

 

Za cenę mniejszą niż wynosi sensowna porada prawna, możesz więc uzyskać unikatowy poradnik, który pozwoli Ci uniknąć problemów o wiele większej wartości niż cena tego poradnika. 

 

Jeśli więc chcesz dla siebie i Twojej rodziny uzyskać spokój od długów spadkowych, to zamów ten praktyczny poradnik i korzystaj z zawartej w nim wiedzy.  

 

zamawiam

Ile to kosztuje?

Poradnik pt. "Jak nie odziedziczyć długów" i zawartą w nim praktyczną wiedzę uzyskasz za cenę mniejszą niż wynosi cena najprostszej porady prawnej w tej kwestii.

 

Z tego co wiem, to w internecie nie ma takiego poradnika, w którym na dodatek zawarte są odpowiednie wzory pism do wzorowania się na nich.

 

Cena tego poradnika to tylko 297 zł.

 

Za cenę mniejszą niż wynosi sensowna porada prawna, możesz więc uzyskać unikatowy poradnik, który pozwoli Ci uniknąć problemów o wiele większej wartości niż cena tego poradnika. 

 

Jeśli więc chcesz dla siebie i Twojej rodziny uzyskać spokój od długów spadkowych, to zamów ten praktyczny poradnik i korzystaj z zawartej w nim wiedzy.  

radca prawny Marek Zwoliński
radca prawny Marek Zwoliński

zamówienie 

 


"Jak nie odziedziczyć długów" -
radca prawny Marek Zwoliński

Cena: 297 zł

Forma: praktyczny poradnik w formie elektronicznej (plik w formacie PDF - ebook)

zamawiam

jak nie odziedziczyć długów spadkowych 

KROK 1 - wypełnienie formularza

"Jak nie odziedziczyć długów?"

 

TAK! Zamawiam poradnik pt. "Jak nie odziedziczyć długów" za cenę 297 zł brutto.

 

Dane do zamówienia:

   Imię                                                                Nazwisko                               

  

  Nazwa firmy                                                 NIP (z myślnikami)

  

  Ulica, nr domu i lokalu                                Kod pocztowy i miejscowość

    

  E - mail                                                          Telefon

  

  Kraj

 

 

 

Oświadczam że zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką Prywatności opublikowaną na stronie serwisu zdg.pl .

                                         

 

 

 

 

 


 

KROK 2 - dokonanie wpłaty

 

Po wypełnieniu formularza i wysłaniu zamówienia należy wpłacić kwotę 297 na rachunek bankowy nr:

 

67 1140 2004 0000 3802 3248 1090

 

 

KROK 3 - wysłanie publikacji na wskazany adres e-mail

 

Po otrzymaniu wpłaty niezwłocznie na wskazany w zamówieniu adres e-mail zostanie wysłany zamówiony poradnik w postaci pliku w formacie pdf.

Aby otrzymać fakturę VAT należy po opłaceniu zamówienia wysłać e-mail na adres biuro@zdg.pl , w którym podane będą następujące dane:

- pełna nazwa firmy,

- adres firmy,

- numer NIP.

Fakturę VAT wysyłam listem zwykłym w ciągu 7 dni od dnia otrzymania e-maila i dokonania płatności.

 

 

wróć do początku strony

 





Strona główna   Regulamin   Płatność   Nota prawna   Polityka prywatności   Prawa autorskie

O firmie   Kontakt   Poleć serwis znajomemu

Copyrights © 2004 - 2024 Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

 

Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

biuro@zdg.pl  

ul. Mazowiecka 1E, 07 - 410 Ostrołęka

tel. 608 401 322, tel./fax. (29) 764 28 82