Tel. 608 401 322, e-mail: biuro@zdg.pl


Rozwiązania których szukasz

Strona główna Artykuły Płatność O firmie Nota prawna Kontakt
 
 
Oferta usług
 
Weksel:
sprawy sądowe
zastosowanie weksla
 
Sprawy cywilne:
Sprawy o zapłatę
Przedawnienie
Odszkodowania
Egzekucja komornicza
Spadki
Darowizna/Dożywocie
 
Kredyty frankowe
 
Sprawy małżeńskie:
Rozwód
Podział majątku małżonków
Odpowiedzialność za długi małżonków
Intercyzy
 
Nieruchomości:
Zasiedzenie
Rozgraniczenie
Podział współwłasności
Służebność przesyłu
Droga konieczna
Księgi wieczyste
 
Sprawy karne:
Obrona
Reprezentacja
Dozór elektroniczny
 
Spółki
Spółka cicha
Przekształcanie spółek
 
Ochrona majątku
dla Kapitału
dla Przedsiębiorcy
dla Wspólnika
Konkubenci
Darczyńcy
 
Opinie prawne
 
 
 
 

 

Dobra rada dla wierzycieli wekslowych przyjmujących weksel in blanco

dobra rada dla wierzycieli wekslowych  

Autor artykułu: radca prawny Marek Zwoliński

Data publikacji artykułu: 17.03.2019r.

 

Weksel in blanco podpisany przez dłużnika, to często za mało, żeby szybko uzyskać wyrok w Sądzie

Jeśli zamierzasz przyjąć od kogoś weksel in blanco na zabezpieczenie wykonania jakiegoś zobowiązania, to mam dla Ciebie jedną, krótką, ale bardzo dobrą i praktyczną radę.

Po prostu zrób zdjęcie dłużnikowi/kontrahentowi wekslowemu (osobie wystawiającej weksel) jak on ten weksel własnoręcznie podpisuje, tak żeby widoczna była jego twarz, jego ręka i weksel in blanco, który on podpisuje. Chodzi o to, żeby uwiecznić na zdjęciu okoliczności związane z wystawieniem i podpisaniem weksla in blanco przez dłużnika.

Dla pewności takich zdjęć zrób co najmniej kilka. A jak ma Wam kto zrobić zdjęcie, to zapozuj jeszcze razem z dłużnikiem/kontrahentem.

Koniecznie ustaw też datę na tym zdjęciu.

Zdjęcie oczywiście zrób za zgodą dłużnika czy też kontrahenta, wcześniej z nim tę kwestię uzgadniając. Łatwo mu wyjaśnisz, po co Ci te zdjęcie. Jak ma szczere intencje co do wypełnienia zobowiązania, które ten weksel in blanco zabezpiecza, to powinien się zgodzić. Jeśli sie nie zgodzi, to nie wchodź z nim w relację prawną związaną z wystawieniem tego weksla.

Zapytasz, a po co ten teatrzyk? Po co te całe zamieszanie?

Często tak się zdarza, że gdy dochodzi się przed Sądem zapłaty od dłużnika wekslowego z weksla pierwotnie wystawionego jako in blanco, to ten dłużnik podnosi, że to nie on podpisał ten weksel, oskarżając wierzyciela o sfałszowanie jego podpisu. Taki zarzut dłużnika powoduje z reguły, że postępowanie sądowe w którym domagasz się zapłaty jest zawieszane, i to na długi okres czasu. Równolegle taki dłużnik składa wtedy również zawiadomienie o przestępstwie wierzyciela. Organy ścigania (zwykle Policja) wszczynają postępowanie w tej kwestii. Oryginał weksla jest przekazywany z Sądu na Policję, która zazwyczaj powołuje biegłego z zakresu badania pisma ręcznego (tzw. "grafologa"), w celu zbadania czy podpis na wekslu pochodzi od jego wystawcy, tj. Twojego dłużnika. Jeśli to dłużnik wekslowy podpisał weksel, to należy oczekiwać, że biegły potwierdzi, że to on złożył podpis na wekslu. Zazwyczaj taki dłużnik się odwołuje od takiej opinii biegłego, podważając ją i kwestionując w każdy możliwy sposób. W ostateczności (ale często po kliku latach) otrzymujesz prawomocne stwierdzenie, że dłużnik podpisany na wekslu od którego domagasz się zapłaty przed Sądem – rzeczywiście ten weksel podpisał, i zasadnym jest żeby Sąd zasądził od niego na rzecz Twoja (wierzyciela) kwotę sumy wekslowej.

Jednak w takim przypadku tracisz ogromną ilość czasu, nie mówiąc już o stracie nerwów i dodatkowej ilości stresu, która zawsze się wiąże z taką, co by nie mówić, nieprzyjemną dla wierzyciela sytuacją, w której jesteś oskarżany o popełnienie przestępstwa podrobienia podpisu.

A strata czasu jest dla wierzyciela zawsze niekorzystna. Wystarczy wspomnieć tylko, że dłużnik w tym czasie może "uciec" z majątkiem.

Jeśli wiec wcześniej w myślach mnie zapytałeś - po co to wszystko? - to odpowiadam, że po to abyś nie tracił cennego czasu i szansy na odzyskanie swoich pieniędzy. Z tych wzgledów warto zrobić dobre wyraźne zdjęcie osobie podpisującej weksel.

Dłużnik wekslowy, który ma świadomość, że posiadasz zdjęcie na którym wyraźnie jest zobrazowane, że to on własnoręcznie składa podpis na wekslu, ma dużo mniej animuszu do rzucania bezpodstawnego oskarżenia na wierzyciela co do sfałszowania jego podpisu na wekslu. Taki dłużnik po prostu wie, że to mu po prostu nic nie da. Poza tym u dłużnika świadomość istnienia takiego zdjęcia powoduje w konsekwencji, że dłużnik świadomie zawiadamiałby o przestępstwie którego nie było, co jest przecież przestępstwem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, karalnym na podstawie art. 234 kodeksu karnego (tj. fałszywe oskarżenie innej osoby o popełnienie czynu zabronionego). Ponadto Sąd w sprawie o zapłatę z takiego weksla, gdy mu przedstawisz takie zdjęcie, nie będzie automatycznie zawieszał postępowania, i jest szansa że szybko wyda wyrok w sprawie.

Dodatkowo trzeba również zauważyć, gdy dłużnik bezpodstawnie zarzuci Ci podrobienie jego podpisu na wekslu, to masz od razu argument na swoją obronę w postaci tego zdjęcia, i jednocześnie możesz zagrozić takiemu "sprytnemu" dłużnikowi, że jeśli będzie podtrzymywał podnoszony przeciwko Tobie zarzut, który wpłynie jedynie na przedłużanie postępowania w sprawie o zapłatę z weksla, to Ty złożysz przeciwko niemu zawiadomienia o przestępstwie z art. 234 kk, które jednak juz będzie zasadne. Dłużnik więc nie dość, że i tak przegra sprawę o zapłatę z weksla, to jeszcze może być skazany wyrokiem karnym. Świadomość tych możliwości pomoże mu ochłonąć, i wycofać zarzut o sfałszowanie jego podpisu na wekslu. Nie będzie więc potrzeba zawieszania postępowania, i Sąd będzie mógł szybko wydać wyrok w oparciu tylko o kwestie cywilnoprawne.  

Z takiego zdjęcia wynika więc wiele korzyści. Dziś każdy przy sobie nosi telefon z aparatem fotograficznym. Czemu więc z tego aparatu w takiej sytuacji nie skorzystać? Moim zdaniem warto. 

 
Zapraszam do korzystania z moich usług.

Marek Zwoliński

radca prawny

właściciel serwisu internetowego www.zdg.pl


radca prawny Marek Zwoliński foto

 


radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 

 

Ps.

A gdy już będziesz miał takie zdjęcie obrazujące sytuację wekslową, albo nawet gdy nie masz takiego zdjęcia, ale zamierzasz  domagać się zapłaty na podstawie weksla in blanco, to zapraszam do zapoznania się z informacjami pozwalającymi prawidłowo wypełnić weksel in blanco.

weksel in blanco 

Ps. nr 2

Jeśli chcesz wykorzystać weksel w sytuacjach pożyczkowych, to zapraszam do zapoznania się z informacjami na ten temat.

weksel a pożyczka

Ps. nr 3
Zawsze też zapraszam do kontaktu w sprawach o zapłatę z weksla, jeśli szukasz porady prawnej, opinii prawnej lub pełnomocnika do prowadzenia Twojej sprawy w Sądzie.


  radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 

 

 

 

 

wróć do początku strony

 

Strona główna   Regulamin   Płatność   Nota prawna   Polityka prywatności   Prawa autorskie

O firmie   Kontakt   Poleć serwis znajomemu

Copyrights © 2004 - 2024 Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

 

Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

biuro@zdg.pl  

ul. Mazowiecka 1E, 07 - 410 Ostrołęka

tel. 608 401 322, tel./fax. (29) 764 28 82