Tel. 608 401 322, e-mail: biuro@zdg.pl


Rozwiązania których szukasz

Strona główna Artykuły Płatność O firmie Nota prawna Kontakt
 
 
Oferta usług
 
Weksel:
sprawy sądowe
zastosowanie weksla
 
Sprawy cywilne:
Sprawy o zapłatę
Przedawnienie
Odszkodowania
Egzekucja komornicza
Spadki
Darowizna/Dożywocie
 
Kredyty frankowe
 
Sprawy małżeńskie:
Rozwód
Podział majątku małżonków
Odpowiedzialność za długi małżonków
Intercyzy
 
Nieruchomości:
Zasiedzenie
Rozgraniczenie
Podział współwłasności
Służebność przesyłu
Droga konieczna
Księgi wieczyste
 
Sprawy karne:
Obrona
Reprezentacja
Dozór elektroniczny
 
Spółki
Spółka cicha
Przekształcanie spółek
 
Ochrona majątku
dla Kapitału
dla Przedsiębiorców
dla Wspólników
Konkubenci
Darczyńcy
 
Opinie prawne
 
 
 
 


SPRAWY MAŁŻEŃSKIE

Zadbaj żeby dobrze się związać, i dobrze rozejść, w interesie Twoim i Twoich dzieci!

sprawy małżeńskie

 

 

  Sprawy małżeńskie to właściwe najważniejsze sprawy w życiu.
 
Nie można być bardziej spełniony niż w dobrej relacji z małżonkiem.

Z drugiej strony nie można bardziej marnować czasu i życia jak poprzez związanie się z nieodpowiednią osobą i potem poprzez przeciąganie tego związku, nie dając sobie szans na lepsze życie, być może z lepiej dobranym partnerem.

Wobec skomplikowania realiów gospodarczych, w ułożeniu dobrej relacji z małżonkiem bardzo pomocna bywa majątkowa umowa małżeńska, tzw. intercyza. Ponadto można i trzeba wszelkimi innymi sposobami zadbać o wszelkie inne kwestie dotyczące majątku małżonków. Jest to pomocne zarówno w trakcie małżeństwa, jak i w razie jego rozwiązania przez rozwód i potem w trakcie podziału majątku małżonków.

radca prawny Marek Zwoliński foto

Jeśli już trzeba się rozwieść, bo wszelkie próby naprawy sytuacji nie przyniosły pozytywnego skutku, to trzeba to zrobić możliwe szybko i bezboleśnie, w interesie małżonków i ich dzieci.

Poniżej przedstawiam moje usługi dotyczące pomocy w sprawach małżeńskich.

Skontaktuj się ze mną. Dyskrecja gwarantowana.

Marek Zwoliński

radca prawny

właściciel serwisu internetowego www.zdg.pl
radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 


Rozwód:

Jeśli decyzja o rozwodzie została już podjęta, to następną podstawową kwestią jest rozstrzygnięcie czy ma być to rozwód z orzekaniem o winie małżonka czy też bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków.

To zawsze jest decyzja indywidualna danego małżonka, który chce złożyć do Sądu pozew o rozwód, ale moim zdaniem zawsze należy w pierwszej kolejności rozważyć czy istnieje możliwość uzyskania rozwodu bez orzekania o winie małżonków.
Rozwód bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków, to szansa na uniknięcie mocnego sporu sądowego i dalej jeszcze idącego konfliktowania małżonków, i też najczęściej ich rodzin. Jest to ważne szczególnie jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci. Rozwód jest z pewnością dla małżonków sytuacją bardzo stresującą i wywołującą ogromne emocje, ale powinni pamiętać jednak przede wszystkim o ich wspólnych dzieciach, o przyszłych kontaktach i relacjach z nimi. A te relacje małżonków z dziećmi, po ostrym sporze sądowym, najczęściej angażującym też rodzinę małżonków, zwykle będą dużo trudniejsze.
Ponadto rozwód bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków będzie po prostu szybszy i generujący mniej negatywnych emocji.

Dlatego należy wziąć pod uwagę powyższe kwestie podejmując decyzję dotyczącą chęci ustalania w wyroku Sądu winy danego małżonka za rozkład pożycia. 

W tym miejscu należy jednak pamiętać, że Sąd zaniecha orzekania o winie tylko na zgodne żądanie małżonków. Oznacza to, że nie wystarczy chęć jednego małżonka do rozwodu bez orzekania o winie małżonków.

Jeśli rozwód bez orzekania o winie małżonków nie wchodzi w grę, wtedy trzeba będzie wykazać winę danego małżonka za rozkład pożycia małżeńskiego.

Uwzględniając nie tylko skomplikowane kwestie prawne, ale także duży ładunek emocjonalny wiążący się z rozwodem, pomoc i reprezentacja małżonka przez profesjonalnego pełnomocnika jest niezbędna. 

Dlatego zapraszam do kontaktu ze mną z sprawach dotyczących rozwodu. 
 

radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 


Podział majątku małżonków:

Sprawy o podział majątku małżonków są zazwyczaj bardzo skomplikowane, dlatego najczęściej do takiego podziału nie dochodzi w wyroku orzekającym rozwód.

Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego powstaje więc konieczność założenia nowej sprawy sądowej pomiędzy byłymi już teraz małżonkami - o podział majątku wspólnego.

Emocje nie zdążyły jeszcze opaść po sprawie o rozwód, a trzeba zakładać nową sprawę o podział majątku wspólnego, z czym wiążą sie nie mniejsze (a często nawet większe) emocje niż z rozwodem. Jak wiadomo emocje to zły doradca. A więc bez odpowiedniego dystansu do sytuacji, chłodnego i analitycznego spojrzenia na możliwości tego podziału ciężko jest wymyśleć koncepcje i realizacje tego podziału w Sądzie. W takiej sytuacji pomoc i reprezentacja byłego małżonka zapewniona przez profesjonalnego pełnomocnika jest wręcz konieczna.

Zapewne zainteresuje Cię artykuł pt. "Porządki małżeńskie - gdy majątek jest wspólny, ale w księdze wieczystej właścicielem jest tylko jeden z małżonków".

Zapraszam do kontaktu w sprawach dotyczących podziału majątku wspólnego byłych małżonków.
 

radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 


Odpowiedzialność za długi małżonków:

Małżonkowie często samodzielnie zaciągają różne zobowiązania finansowe, kredyty czy pożyczki - bez wiedzy drugiego małżonka. Wcześniej czy później drugi małżonek się o tym dowie i wtedy ma problem co w takiej sytuacji robić.  Powstaje pytanie czy ten drugi małżonek również odpowiada za dług małżonka, który ten dług zaciągnął osobiście.

W takich sytuacjach konsultacja z prawnikiem jest potrzebna, żeby ustalić jak wygląda sprawa z punktu widzenia przepisów prawa, i czy w danej sytuacji małżonek który długu nie zaciągał nie musi tego długu spłacać.

Zapewne zainteresuje Cię również artykuł pt. "Porządki małżeńskie - gdy majątek jest wspólny, ale w księdze wieczystej właścicielem jest tylko jeden z małżonków".

Zapraszam do kontaktu w takich przypadkach. Przeanalizuje sprawę i być może uda znaleźć się jakieś korzystne rozwiązanie.


radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 


Intercyzy:

Standardowo z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (tzw. wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. W trakcie trwania małżeństwa przedmioty nabywane przez małżonków wchodzą więc w skład ich majątku wspólnego.

Z różnych powodów małżonkowie (także przyszli małżonkowie) mogą jednak inaczej zorganizować swój ustrój majątkowy. Dzieje się to w umowie majątkowej (tzw. intercyzie) zawartej obowiązkowo w formie aktu notarialnego, w której standardową wspólność ustawową można rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

Trzeba pamiętać jednak o tym, że na ustalenia zawarte w umowie majątkowej małżonkowie mogą się powoływać wobec innych osób, tylko wtedy gdy zawarcie tej umowy oraz jej rodzaj były tym innym osobom wiadome.

Jak wyżej wspomniałem umowa majątkowa małżonków musi być zawarta w formie aktu notarialnego, który sporządza notariusz. Warto jednak żeby samą umowę wcześniej sporządził radca prawny, który zapewni dostosowanie warunków tej umowy do indywidualnych wymagań małżonków, tak żeby realizowała ona założone przez nich cele.

Jeśli zamierzasz zawrzeć umowę majątkową z małżonkiem, to zapraszam do kontaktu ze mną w tej sprawie.


radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl

 

 

wróć do początku strony

 

Strona główna   Regulamin   Płatność   Nota prawna   Polityka prywatności   Prawa autorskie

O firmie   Kontakt   Poleć serwis znajomemu

Copyrights © 2004 - 2024 Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

 

Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

biuro@zdg.pl  

ul. Mazowiecka 1E, 07 - 410 Ostrołęka

tel. 608 401 322, tel./fax. (29) 764 28 82